Разлика помеѓу преработките на „Голем везир“

Додадени 87 бајти ,  пред 11 година
+
(+)
'''Голем Везир'''(Садр-и Азам(садразам) или Сердар-и Екрем ([[турски јазик|отомански турски]]: صدر اعظم или وزیر اعظم)) е функција во Отоманската Империја еквивалентна на денешната „премиер“. Тој беше „шеф“ на другите [[везир|везири]] а нивното собрание се викаше „Кubbealtı veziri“.
{{Ист-никулец}}
[[Категорија:Отоманска империја]]