Нормална сила: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Равенки: Правописна исправка, replaced: земјин → Земјин
с (Јазична исправка, replaced: Референци → Наводи using AWB)
с (→‎Равенки: Правописна исправка, replaced: земјин → Земјин)
 
Кога телото мирува на накривена површина, нормалната сила е нормална на рамнината на врз која што мирува телото. Сепак, нормалната сила ќе биде толку голема за да не потоне преку површината, под претпоставка дека површоната е доволно цврста да го издржи телото. Силата може да се пресмета како:
: <math />
каде ''N'' е нормална сила, ''m'' е масата на објектот, ''g'' е земјинотоЗемјиното забрзување, и ''θ'' е аголот на наклонетата површина.
 
Нормална сила е една од неколкуте сили кои дејствуваат на телото. Други поважни сили кои дејствуваат на телото се [[триење]] и [[Гравитација|гравитационата]] сила.