Разлика помеѓу преработките на „Вештачки сателит“

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
→‎Специјална класификација: Правописна исправка, replaced: земјин → Земјин
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: отвара → отвора)
с (→‎Специјална класификација: Правописна исправка, replaced: земјин → Земјин)
===Специјална класификација===
*'''[[Сончево-синхронизирани орбити:]]'' Орбита која ги комбинира надморската височина и наклонот на таков начин што сателитот поминува над која било точка на површината на планетата во исто локално сончево време. Таква орбита може да го постави сателитот во постојана сончева светлина и е корисна за сликање, шпионирање и за сателити кои го надгледуваат времето.
*'''[[Месечева орбита:]]'' Орбиталните карактеристики на земјинатаЗемјината месечина. Просечна надморска височина од 384403 км, елиптично-наклонета орбита.
===Псевдо-орбитна класификација===
*'''[[Орбити потковици:]]'' Орбита која на набљудувачите на тлото им изгледа како да орбитира околу одредена планета но е всушност ко-орбита на таа планета.