Ќаба: Разлика помеѓу преработките

Одземени 1.616 бајти ,  пред 2 години
КЛКЛ
[проверена преработка][непроверена преработка]
Замена на Image:Kabaa.jpg со Image:Kabaa_(January_2003).jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: #2).
КЛКЛ
Ред 1:
{{Infobox mosque
| name = Ќаба
| image = Kabaa (January 2003).jpg
| latitude = 21.4224945
| longitude = 39.8262013
| location = [[Мека]], [[Саудиска Арабија]]
| year =
| length =
| width =
| area =
| totalarea =
| height = 13,1 м
| tradition = [[ислам]]
}}
 
'''Каба''' (од [[тур.]] ''Kâbe'' < [[арап.]] الكعبة, „коцка“) — најзначајното свето место на [[ислам]]от. Се наоѓа во центарот на џамијата [[Џамија Масџид ал-Харам|Големата џамија]] („Месџид ел-Харам“) во [[Мека]], [[Саудиска Арабија]].
 
Самата градба е во облика на [[коцка]] и е висока околу 15 метри а долга 11 метри. Ова е градбата кон која се насочуваат муслиманите за време на молитвите. Правецот на насочување се нарекува ''кибла''. Се смета дека била создадена од страна на [[Адам]]. Во нејзиниот источен агол е вграден [[црн камен]] за кој се смета дека е остаток од [[метеорит]], и се верува дека тој бил испратен од страна на [[Бог]] по првиот грев направен од страна на Адам. [[Ибрахим]] овде го жртвувал своето јагне кон [[Бог]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
Анонимен корисник