Разлика помеѓу преработките на „Венети“

Додадени 92 бајти ,  пред 12 години
+
(+)
 
Некои западни летописци сретнувајќи се со Венедите - кои биле населени најблиску до западна [[Европа]] - мислеле дека тоа е името на целиот народ, и затоа по грешка целиот словенски народ го нарекувале Венеди, наместо Словени.
{{Ист-никулец}}
[[Категорија:Историја на Словените]]