Разлика помеѓу преработките на „Варизам“

Додадени 74 бајти ,  пред 12 години
+
(Нова страница: ''Варизам'' е правец во литературата, ликовната уметност и музиката во 19.век многу бли...)
 
(+)
'''Варизам''' е правец во [[литературата]], [[ликовната уметност]] и [[музиката]] во [[19.век]] многу близок до [[натурализмот]]; настојува да го прикаже животот во сите негови манифестации, макар колку и да се грди; основач и водач му е италијанскиот романсиер [[Џовани Верга]].
{{Лит-никулец}}
[[Категорија:Литература]]