Мидвејски Атол: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 14 години
+
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: ms:Atol Midway)
(+)
Мидвеј е најпознат како место на кое на [[4. јуни [[1942]], за време на Втората Светска Војна, се одиграла битката кај Мидвеј.На него Воената морнарица одбила јапонски напад и со тоа се означила пресвртницата на војната на пацифичкиот дел.
{{Шаблон:Соединети Американски Држави}}
[[Категорија:Територии на САД]]
 
[[az:Miduey rifi]]
[[bs:Atol Midway]]