Разлика помеѓу преработките на „Цајтгајст движење“

нема опис на уредувањето
с (→‎Поглавја: Јазична исправка, replaced: хостира → вдомува)
 
'''Движењето Цајтгајст - Духот на времето''' е грасрут движење и онлајн-заедница. Се опишува себеси како организација која ја застапува одржливоста. Движењето Цајтгајст беше инспирирано од социјалниот одговор на филмот [[Цајтгајст: Додаток]] (Zeitgeist – Addendum) на [[Питер Џозеф]], продолжение на првиот филм [[Цајтгајст]]. Токму Цајтгајст: Додаток прв го претстави [[Проект Венус|Проектот Венус]] (The Venus Project). На 15ти15 јануари 2011 во кината насекаде низ светот, а на интернет на 25ти јануари, беше прикажана премиерата на третиот филм, наречен [[Цајтгајст: Чекор напред]] (Zeitgeist: Moving Forward), кој се фокусира на човековото однесување, технологијата и рационалноста. Од 2011 движењето Цајтгајст и Проектот Венус тргнаа по разделени патишта и веќе не функционираат како партнери.
 
== Концепти кои ги застапува движењето Цајтгајст ==
Основната идеја која ја застапува ДЦ е замената на постоечката цивилизација со „економија заснована на ресурси“ [5] која е кибернирана и во која не се користат пари.
 
Движењето Цајтгајст и проектот Венус ја промовираат замената на човечкиот труд со автоматизација, владата би билаа колективно учество од страна на јавноста, потпомогнато од напредна кибернација.
 
Според движењето, самите луѓе нема да донесуваат одлуки во врска со поголемите општествени прашања, туку овие одлуки ќе бидат донесувани со помош на научен метод, врз основа на носечкиот капацитет на Земјата, а не на човековото мислење. [8]
 
Замената на донесувањето одлуки од луѓето со вештачка интелигенција се нарекува „Општествена кибернација“. [9] Приватниот имот нема да се укине, но како што ќе се развива културата, тој ќе застарува, и ќе биде заменет со „систем на универзален пристап“.
 
== Активности и публикации ==
=== Цајтгајст ден (Z-Day - З-ден) ===
Движењето го одбележува Z-Day секоја година во март. Првиот Z-Day беше одржан на 15ти15 март 2009 а вториот на 13ти13 март 2010. На овој ден, движењето Цајтгајст одржува локални собири за учење и споделување информации со сите заинтересирани поединци. Во 2009 се одржаа над 450 настани во 70 земји насекаде низ светот. Во 2009, помеѓу другите настани, Питер Џозеф и Жак Фреско говореа над 2 часа пред преполна сала со 900 луѓе во колеџот во Менхетн. Третиот Z-Day беше на 13ти13 март 2011. Питер Џозеф и други зборуваа пред преполна сала со 1100 луѓе во „Куќата на пријателите“ во Јустон, Лондон.
 
Мишел Родригес од Аватар присуствуваше на Z day 2011 во Лос Анџелес на 12ти12 март 2011 во Центарот за Конвенции во Лос Анџелес. Таа изјави дека е заинтригирана од идејата за Проектот Венус.
 
Брендон Бојд од Инкјубус исто така присуствуваше на Z-Day во Лос Анџелес со неговата девојка Бејлин Неф. Тој изјави дека Цајтгајст: Чекор напред е неговиот омилен Цајтгајст филм досега. Тој додаде дека е запознаен со Жак Фреско и дека го гледал документарниот филм за работата на Жак Фреско, наречен Иднината според дизајн (Future by Design).
 
=== Медиумски проект ===
Според објавите во печатот дадени на членовите на 12ти12 мај 2010, беше објавена бета-верзијата на Цајтгајст Медиумскиот Проект (ЦМП). Според објавеното во печатот, Медиумскиот Проект е продолжение на Тимот за Комуникации.
 
== Поглавја ==
{{cquote|Кој може да се спротивстави на вакво движење? Она што го имаме никогаш не било во полза на општеството како целина. Уште колку можеме реално да очекуваме да трае? Нели е лудост да го задржиме сегашниот систем и да очекуваме нешто различно од она што отсекогаш сме го добивале од него?|200px|Rhonda Swan|''Палм Бич Пост''}}
 
На 17ти17 март 2009, Алан Фојер од Њујорк Тајмс напиша:{{наведени вести| url=http://www.nytimes.com/2009/03/17/nyregion/17zeitgeist.html?_r=1 | work=The New York Times | first=Alan | last=Feuer | title=They've Seen the Future and Dislike the Present | date=March 17, 2009}}
 
{{cquote|"TМисијата на движењето е примена на научниот метод за социјална промена,“ изјави г-н Џозеф во својот вовед. Вечерта, која започна во 7 часот со двочасовна критика на монетарната економија, до полноќ се претвори во утописка презентација на визија за иднина без пари, која е водена од компјутери, целосно нова замисла за цивилизацијата, како [[Карл Маркс]] и [[Карл Саган]] да го најмиле [[Џон Ленон]] од неговите денови на „Замисли“ (“Imagine“) за да ја редизајнира структурата на животот на оваа планета.|200px|New York Times|''Њујорк Тајмс''}}
 
Од истата статија:
[http://en.wikipedia.org/wiki/Zeitgeist_movement]
 
{{DEFAULTSORT:Zeitgeist Movement, TheЦајтгајст}}
[[Категорија:Општествени движења]]
[[Категорија:Цајтгајст]]
[[Категорија:Питер Џозеф]]
[[Категорија:Проект Венус]]
6.293

уредувања