Разлика помеѓу преработките на „Херодот“

Додадени 906 бајти ,  пред 3 месеци
инфокутија
с (→‎top: Замена со тековно име на предлошка, replaced: {{Никулец за биографија}} → {{Биографија-никулец}})
(инфокутија)
{{Infobox person
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
| name=Херодот
|native_name = Ἡρόδοτος
|native_name_lang = Greek
| image = Marble bust of Herodotos MET DT11742.jpg
| caption = Римска копија (2 век) од грчка биста на Херодот од првата половина на 4ти век п.н.е
| birth_date = {{circa|484 BC}}
| birth_place = [[Халикарнас]], [[Кариа]], [[Анадолија|Мала Азија]], [[Ахименидска империја|Персиско царство]]
| death_date = {{circa|425 BC}} (околу 60)
| death_place = [[Thurii]], [[Калабрија]] или [[Пела]], [[Македонија]]
| occupation = историчар
| spouse =
| parents = {{unbulleted list| Lyxes (father) | Dryotus (mother)}}
| relatives = {{unbulleted list| Theodorus (brother) | [[Panyassis]] (uncle or cousin)}}
| notable_works = [[Истории (Херодот)|Истории]]
}}
 
[[Податотека:AGMA Hérodote.jpg|thumb|rught|200px|Скулптура на '''Херодот од Халикарнас''']]
[[File:POxy v0017 n2099 a 01 hires.jpg|thumb|upright=0.86|Фрагмент од „Историите“, оригинални записи на папирус]]
5.401

уредување