Подласко Војводство: Разлика помеѓу преработките

с
Македонско име на предлошка, replaced: columns-list → Столбови-список
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Македонско име на предлошка, replaced: columns-list → Столбови-список)
'''Подласко Војводство''' ({{lang-pl|województwo podlaskie}}) — [[војводства во Полска|војводство]] во североисточна [[Полска]]. Се граничи со [[Мазовско Војводство|Мазовското Војводство]] на запад, [[Варминско-мазурско Војводство|Варминско-мазурското]] на северозапад и [[Лублинско Војводство|Лублинското]] на југ. На исток се [[Гродненска област|Гродненската]] и [[Брестовска област|Брестовската област]] во Белорусија, на североисток се [[Алитушки Округ|Алитушкиот]] и [[Маријамполски Округ|Маријамполскиот]] округ во Литванија, а на север е [[Калининградска област|Калининградската област]], која е ексклава на [[Русија]]. Војводството е наречено по историската област [[Подласје]] (Подлаше). Во 2014 г. војводството имало 1.193.348 жители на површина од {{км2|20.180}}.
 
Главен град е [[Бјалисток]]. Војводството е создадено на 1 јануари 1999 г. согласно управната реформа усвоена претходната година, а сочинето е од дотогашните војводства Бјалисточко и Ломжанско, како и источната половина од Сувалското Војводство.
 
==Народности==
===Градови и грачиња===
Војводството има 40 градски населени места, тука наведени по број на жители според состојбата во 2006 година:<ref name="2007PolandPop">{{нмс |url=http://www.stat.gov.pl/gus/45_655_PLK_HTML.htm |title=Central Statistical Office (GUS) ''Population: Size and Structure by Administrative Division'' |date=2007-12-31 |language=}}</ref>
{{columnsСтолбови-listсписок|colwidth=20em|
# [[Бјалисток]] (295.210)
# [[Сувалки]] (69.234)