Транспирација: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: отвара → отвора (2)
с (→‎Објаснување: Јазично подобрување, replaced: интерцелулар → меѓуклеточ)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: отвара → отвора (2))
 
'''Транспирација''' е испарување на водата кај [[растенија]]та, најголем дел кај [[Лист (ботаника)|листовите]], но исто така и кај [[стебло]]то, [[цвет]]от, [[корен]]от. Најпрво растенијата ја примаат [[вода]]та заедно со [[Минерални соли|минералните соли]] преку коренот, потоа тие со помош на кореновиот притисок се искачуваат по стеблото. Тое се искачуваат низ спроводните цевчиња (ксилемот) и одат сè до листот каде што преку стомите кои се наоѓаат на задната страна од листот се исфрла водата. Минералните соли остануваат во растението за да ги изградат клеточните структури. Преголема транспирација е штетна за растението поради тоа што тоа може да умре. На [[Листопадно растение|листопадните растенија]] им паѓаат листовите поради тоа што земјата е влажна и тие можат да изгубат големо количество на вода преку транспирацијата.
 
Транспирација ( латински ; transpiriro _ испуштам , издишувам ) е процес на оддавање на водата во вид на водена пареа . Од преголема транспирација растенијата ги затвараат стомите , со тоа што растението почнува да се суши и да венее . Стомите имаат функција на размена на гасови и го регулираат оддавањето на водената пареа , а тоа е транспирацијата . Кај голем број на растенија стомите се отвараатотвораат за изгреј сонце , а се затвараат за време на зајди сонце . Услови од кој зависи отварањетоотворањето и затварањето на стомите се : сончева светлина , вода , јаглерод диоксид и топлинска енергија . Како заштита од преголема транспирација , растенијата : ги затвараат стомите , листови во вид на игличка ( пример : голосемени растенија ) , дебела кутикула на латински : kutis _ кожа ( дебела кутикула има фикусот ) , листови во вид на боцки ( пример : кактуси ) и паѓање на листови ( пример : листопадни растенија ) .
 
{{Нормативна контрола}}