Разлика помеѓу преработките на „Захарина Димитрова“

Нема измена во големината ,  пред 5 месеци
с
→‎Животопис: Правописна исправка, replaced: отвара → отвора
с (→‎Наводи: Додадена категорија)
с (→‎Животопис: Правописна исправка, replaced: отвара → отвора)
 
Бидејќи турските власти не дозволуваат да биде лекар во Македонија, Захарина Велова како стипендист на Егзархијата оди во Бугарија, каде наоѓа место во Пловдивската и Сливенската болница. Таа останува да живее и работи во Бугарија и подоцна стапува во брак со воениот фармацевт Панајот Димитров.
 
Со своето доаѓање во Бугарија, Захарина Велова има големо влијание во промоцијата на здравјето, превенцијата на заразните болести и развојот на здравствените установи. За време на Балканските војни во 1912 – 1913 година, таа отвараотвора санитарен одел во Пазарџик.
 
Покрај лекарската пракса, Захарина Димитрова не ја заборава својата земја и активно се вклучува во помогање на бегалците од Македонија. Станува претседател на македонско Здружение за просвета на жените и за македонска преродба, кое со помош на македонската емиграција го помага образованието на деца без родители од Македонија и се организираат летни кампови.