Разлика помеѓу преработките на „Вештачки сателит“

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: отвара → отвора
с (→‎Вселенска надзорна мрежа: Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: отвара → отвора)
[[Image:ERS 2.jpg|thumb|right|240px|A full size model of the Earth observation satellite [[ERS 2]]]]
'''Сателит''' — објект кој е пуштен во орбитата од страна на човечкот. Таквите објекти понекогаш се нарекуваат и вештачки сателити за да се разликуваат од природните сателити , како што е Месечината.
Првиот во Историја вештачки сателит, Спутник 1 , е лансиран од страна на Советскиот Сојуз во 1957. Од тогаш, илјадници сателити се лансирани во орбитата околу Земјата. Овие потекнуваат од повеќе од 50 земји и го користат отварањетоотворањето на можности од 10 земји. Неколку стотици сателити во моментов се оперативни, а илјадници неискористени сателити и сателитска фрагменти во орбитата на Земјата се како остатоци од вселената. Неколку сонди се ставени во орбита околу други органи за да станат вештачки сателити на Месечината, Венера, Марс, Јупитер и Сатурн.
Сателитите се користи за голем број на цели. Општи типови вклучуваат воени и цивилни набљудување на земјата, комуникации сателити , сателити за навигација, временски сателити, сателити за истражување. простор станиците и човечките вселенски летала во орбитата, се исто така сателити. Сателитска орбита во голема мера се разликува, во зависност од намената на сателитот, и се класифицирани во неколку начини. Добро познати (преклопување) часови се ниски Земјина орбита , поларна орбита , и геостационарна орбита .
Сателитите се најчесто полунезависни компјутерски контролирани системи. Сателитските подсистеми извршуваат многу задачи, како што се производство на електрична енергија, термална контрола, телеметрија, став контрола и контрола на орбита.