1860-ти: Разлика помеѓу преработките

Одземени 39 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Настани: Излишнен збор, replaced: — бил → — (3), — била → — , — било → —
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Настани: Правописна исправка, replaced: встро-унга → встроунга (2))
с (→‎Настани: Излишнен збор, replaced: — бил → — (3), — била → — , — било → —)
 
* [[1861]] — започналае [[Француско-мексиканската војна]].
* [[1861]] — во [[Сремски Карловци]] се состанал [[Благовештенски собор]].
* [[1863]] — бил основан [[Црвен крст|Црвениот крст]], кој после година дена ја усвојува [[Женевски конвенции|Првата женевска конвенција]].
* [[1863]] — започнало [[Полско востание|Полското востание]] против [[Руско Царство|Руското Царство]], кое било задушено две години подоцна.
* [[1864]] — започнала [[Шпанско-јужноамериканска војна|Шпанско-јужноамериканската војна]], шпански обид да ги поврати бившите колонии, која завршила после две години со шпански неуспех.
* [[1864]] — започнала [[Парагвајска војна|Парагвајската војна]].
* [[1865]] — завршила [[Американска граѓанска војна|Американската граѓанска војна]]
* [[1865]] — бил убиен претседателот на [[САД]] [[Абрахам Линколн]].
* [[1866]] — успешно биле воспоставени [[Телеграф|прекуокеански телеграфски врски]] по првиот неуспех во [[1858]] година.
* [[1866]] — [[Австриско-пруска војна|Австриско-пруската војна]] се завршила со распад на [[Германска Сојуз|Германскиот Сојуз]] и создавање на [[Северногермански Сојуз]].
* [[1867]] — последните отомански трупи ја напуштиле [[Србија]], а кнезот [[Михаило Обреновиќ]] ги добил клучевите на поголемите српски градови, со што Србија де факто станала независна.
* [[1867]] — со потпишување на [[Австроунгарска спогодба|Австроунгарската спогодба]] била створена Австроунгарија.
* [[1868]] — била потпишана [[Хрватско-унгарска спогодба]], спрема членот 66. т.н. ''[[Риечка крпица]]'', [[Риека]] на измама станала дел од [[Кралство Унгарија(1000—1918)|Унгарија]].
* [[1868]] — атентат на кнезот [[Михаило Обреновиќ]].
* [[1869]] — во сообраќај била пуштена првата трансконтинентална железничка пруга во [[САД]]
* [[1869]] — во промет бил пуштен [[Суецки Канал|Суецкиот Канал]].
* [[1869]] — бил донесен [[Устав на Србија од 1869 године|Намеснички устав]], кој ќе овозможи прв продор на [[Парламентаризам|парламентаризмот]] во [[Србија]].
* [[1869]] — било основано [[Ѓурѓево]].
 
== Личности ==