Разлика помеѓу преработките на „Отровен брадавичар“

с
→‎top: Замена со македонска предлошка, replaced: cite iucn → наведен МСЗП
с (→‎top: Македонски назив на предлошката, replaced: Cite book → наведена книга)
с (→‎top: Замена со македонска предлошка, replaced: cite iucn → наведен МСЗП)
 
[[Податотека:Mexican-Beaded-Lizard.jpg|thumb|right|Отровен брадавичар во зоолшката градина во Луисвил, Кентаки.]]
 
И покрај тоа што отровниот брадавичар е отроен, неговата мрзеливост значи дека претставува најмала закана за луѓето. Како и да е, има добиено застрашувачка репутација и најчесто се убивани од пешаци и сопственици на куќи и покрај тоа што се заштитени со закон во државите [[Аризона]] и [[Невада]]<ref name="iucn">{{citeнаведен iucnМСЗП|url=https://www.iucnredlist.org/details/9865/all |title=2007 IUCN Red List – Search |access-date=2008-09-19}}</ref><ref name="ITIS">{{ITIS |id=174113 |taxon=''Heloderma suspectum'' |access-date=19 May 2008}}</ref>.
 
== Таксономија и етимологија ==