Разлика помеѓу преработките на „Хамди Дема“

Додадени 150 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) бил макед → ) — макед)
 
'''Хамди Дема''' (с. Омеши, [[Пешкопеја]], [[Албанија]], ? - [[Западна Македонија]], [[1945]]) — македонски Албанец, учесник во [[НОВ]].
 
Хамди Дема бил приврзаник на албанскиот крал [[Ахмед Зогу|Зогу]]. По окупацијата на Македонија во [[Втората светска војна]], од [[1941]] до [[1943]] година бил во служба на италијанските окупатори и на нивните албански сојузници во Македонија. КакоОд [[1942]] година бил капетан на албанската милиција во окупирано [[Кичево]]. (одНа [[194229 јуни]] година),[[1943]] формирал Национален албански комитет, кој соработувал со народноослободителното движење. ([[29Наскоро, јуни]]во јули [[1943]]). Наскоро, побарал да се приклучи кон народноослободителното движење со голем дел од неговите милиционери. (јулиНа 1943),[[13 аавгуст]] тој[[1943]] бил назначен за командант на Првата оперативна зона на НОВ и ПОМ, ([[13а август]]во септември [[1943]]) и потоаза член на [[Главен штаб на НОВ и ПОМ|Главниот штаб на НОВ и ПОМ]] (септември 1943). Во тоа својство, во октомври 1943 година е еден од потписниците на [[Манифест на Главниот штаб на НОВ и ПОМ|Манифестот на Главниот штаб на НОВ и ПОМ]].<ref>Вера Весковиќ – Вангели и Марија Јовановиќ (ур.) „Зборник на документи за учеството на жените од Македонија во Народноослободителната војна и револуцијата 1941-1945“, ИНИ, Скопје, 1976, 334-339 стр.</ref> На [[7 јули]] [[1944]] година бил делегиран за пратеник од [[Дебар]] на Првото заседание на [[АСНОМ]]. По Ослободувањето бил осомничен за контраразузнавачки активности, поради што бил осуден и во обид за бегство - убиен.<ref>„Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 449 стр.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Дема, Хамди}}
[[Категорија:Учесници во НОБ|Д]]
[[Категорија:Македонски Албанци]]
[[Категорија:Учесници во НОБ]]
[[Категорија:Делегати на Првото заседание на АСНОМ]]
6.293

уредувања