Разлика помеѓу преработките на „Монмартр“

Додаден 1 бајт ,  пред 3 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎Собиралиште на уметниците: Јазично подобрување, replaced: индивидуално → поединечно)
 
и четири религиозни заедници :
* Кармелити. Денот го минуваат во богослужба, медитација и рачни работи ;
* [[Бенедиктинки на Светото срце во Монмартр]]. Посветени на молитва и верско обо`увањеобојување во рамки на базиликата. Сепак нивниот дом е поотворен од оној на Кармелитите : тие примаат групи деца, млади, возрасни или стари за молитва.
* Калуѓерките на Нотр-Дам ди Кенакл. Тоа е мисионерски ред кој има повеќе заедници низ повеќе континенти. Во Монмартр, овие им помагаат на сираците.
* Калуѓерките од Сент-Фамиј де Бордо.
Анонимен корисник