Стиви Вондер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: листата на → списокот на
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: clean up, replaced: . 11. → ноември , . 7. → јули)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: листата на → списокот на)
Покрај музиката, Стиви Вондер се ангажирал и во политички активности. Во 1980 година ја водел кампањата за роденденот на Мартин Лутер Кинг да стане државен празник во САД и во 2009 година, кога бил именуван како Гласник на мирот од страна на [[Обединетите Нации]] ({{lang-en|United Nations Messenger of Peace}}).
 
На листатасписокот на 100. најдобри изведувачи на сите времиња ({{lang-en| Hot 100 All-Time Top Artists}}) која што музичкиот магазин Билборд („''Billboard''“) ја објавил по повод 50 години од постоењето на американските ранг листи на синглови („''US singles charts''“), Стиви Вондер се нашол на 5. место.
 
==Дискографија==