Разлика помеѓу преработките на „Еди Ведер“

Додадени 2 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: листата на → списокот на
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница (5))
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: листата на → списокот на)
 
| notable_instruments = <!-- [[Fender Telecaster]]<br/>[[Schecter Guitar Research|Schecter PT Model]]<br/>[[Gibson SG]]<br/>[[Gibson SG|Gibson SG Jr.]]<br/>[[Martin Guitars|Martin 0–18]]<br/>Earnest Instruments Tululele, Custom Ukulele<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.earnestinstruments.com/tululele.html |title=Earnest Instruments Web Site |publisher=Earnestinstruments.com|accessdate=2011-12-08}}</ref> -->
}}
'''Еди Ведер''' (роден како ''Едвард Луис Северсон'' на {{роден на|23|декември|1964}}) — американски музичар, пејач и текстописец, најпознат по тоа што е главниот вокал и еден од трите гитаристи на алтернативниот рок бенд [[Pearl Jam]]. Познат по својот карактеристичен и моќен вокал, Ведер е рангиран како седми на листатасписокот на „Најдобри водечки пејачи на сите времиња“, составена од ''[[Ролинг Стоун]]''.<ref>{{Наведена мрежна страница|url = http://www.rollingstone.com/music/pictures/rolling-stone-readers-pick-the-best-lead-singers-of-all-time-20110412/7-eddie-vedder-0979704|title = Rolling Stone Readers Pick the Greatest Lead Singers of All Time|publisher = ''Rolling Stone''|accessdate = July 26, 2012}}</ref>. Во текот на својата кариера пред [[Pearl Jam]], Ведер бил член на [[Temple of the Dog]].
 
Во [[2007]] година го издал својот прв соло албум како саундтрак за филмот ''Into the Wild'' (2007). Неговиот втор албум Ukulele Songs бил објавен во [[2011]] година.