Разлика помеѓу преработките на „Борење“

Додадени 2 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Стилови и варијанти на борење: Јазична исправка, replaced: листата на → списокот на
с (→‎Стилови и варијанти на борење: Јазично подобрување, replaced: бодира → бодува)
с (→‎Стилови и варијанти на борење: Јазична исправка, replaced: листата на → списокот на)
 
Како традиционален спорт борењето постојано се развивало, така што денес имаме голем број на стилови и правила, од сумо борење, џудо, до разни варијанти на слободни стилови. Борењето често се користи во воена обука т.н. борба гради во гради. За сите стилови постои едно заедничкото правило дека е забрането да се удира противникот со раце, нозе, лакти и глава, како и неспортски потези како гребење, гризење, удари кон гениталиите и сл.
 
Разликата помеѓу одредени стилови е во времетраењето на борбата, бодувањето на поединечни зафати и листатасписокот на дозволени зафати.
 
'''Целта во борење, во зависност од стилот може да биде''':