Разлика помеѓу преработките на „КК Работнички сезона 2020/21“

нема опис на уредувањето
 
Во тоа време, Работнички се засилил со Иван Аска од [[Девствени Острови (САД)|Девствените Острови на Соединетите Држави]], кој играл на позициите 4 и 5. Негов последен ангажман бил во [[израел]]ски Хапоел Хевел.<ref>{{наведени вести |title=Работнички донесе нов странец, потпиша со Иван Аска од САД |url=https://web.archive.org/web/20210408171811/https://www.gol.mk/kosharka/rabotnichki-donese-nov-stranec-potpisha-so-ivan-aska-od-sad |accessdate=8 април 2021 |publisher=gol.mk преку web.archive.org |date=6 април 2021}}</ref><ref>{{наведени вести |title=Работнички донесе центар од Девствените острови |url=https://web.archive.org/web/20210408171929/https://ekipa.mk/rabotnichki-donese-tsentar-od-devstvenite-ostrovi/ |accessdate=8 април 2021 |publisher=ekipa.mk преку web.archive.org |date=6 април 2021}}</ref>
 
Во заостанатото седмо коло Работнички на гости го победил [[КК ТФТ|ТФТ]] со 78:81. Филип Бундовиќ бил најдобар стрелец со 27 поени, Љубомир Младеновски остварил 18 скокови, додека Марјан Младеновиќ и Дамиер Питс има по четири додавања.<ref>{{наведени вести |title=ТФТ-Работнички 78:81 |url=https://web.archive.org/web/20210409173001/https://www.fibalivestats.com/u/MSL/1755611/bs.html |accessdate=14 април 2021 |publisher=fibalivestats.com преку web.archive.org |date=9 април 2021}}</ref>
 
Во заостанатото деветто коло Работнички на гостински терен остварил победа против [[КК МЗТ Скопје|МЗТ Уни Банка]] со 61:70. Истакнати играчи биле Мирко Мулалиќ со 22 бода, Марјан Младеновиќ со 11 скокови и осум додавања, исто толку скокови како и Љубомир Младеновски.<ref>{{наведени вести |title=МЗТ Уни Банка-Работнички 61:70 |url=https://web.archive.org/web/20210411185118/https://www.fibalivestats.com/u/MSL/1755626/bs.html |accessdate=14 април 2021 |publisher=fibalivestats.com преку web.archive.org |date=11 април 2021}}</ref>
 
Во заостанатото дванаесетто коло Работнички како гостин успеал да победи против [[КК МЗТ Скопје|МЗТ Аеродром]] со 74:75. Најдобар поентери биле Филип Бундовиќ и Мирко Мулалиќ со по 16 поени, со десет скокови најдобар скокач бил Љубомир Младеновски, а Марјан Младеновиќ и Дамиер Питс завршиле како најдобри додавачи со по четири додавања.<ref>{{наведени вести |title=МЗТ Аеродром-Работнички 2009 74:75 |url=https://web.archive.org/web/20210414155310/https://www.fibalivestats.com/u/MSL/1755647/bs.html |accessdate=14 април 2021 |publisher=fibalivestats.com преку web.archive.org |date=14 април 2021}}</ref>
 
==Состав и стручен штаб==
|align="center"|6||Ламар Девон Вашингтон||align="center"|203||align="center"|[[Центар (кошарка)|Центар]]<br />[[Крилен центар (кошарка)|Крилен центар]]||align="center"|31|| {{САД}} || align="center"|2020 ||Сомбатели {{знамеикона|УНГ}} || align="center"|2021 || Лариса {{знамеикона|ГРЦ}}
|-
|align="center"| ||Драган Абрашев|| || ||align="center"|19||{{МКД}}|| align="center"|2021||[[КК Струмица|Струмица]] || align="center"|2021||[[КК Струмица|Струмица]]*<sup>1</sup>
|-
|align="center"|23||Михајло Богдановиќ||align="center"|197||align="center"|[[Крилен центар (кошарка)|Крилен центар]]<br />/ [[Бек (кошарка)|Бек]]||align="center"|24|| {{САД}} || align="center"|2021 ||Галаци {{знамеикона|РОМ}} || align="center"|2021 ||
|align="center"|8||[[Петар Николиќ]]||align="center"|189||align="center"|[[Бек (кошарка)|Бек]]||align="center"|27||{{МКД}}<br />{{СРБ}}|| align="center"|2020 || [[КК Еуро Никел 2005|Еуро Никел 2005]] || align="center"|2021 || [[КК Пелистер|Пелистер]]
|-
|align="center"|21||Стефан Балзамовиќ<sup>2</sup>||align="center"|199||align="center"|[[Крилен центар (кошарка)|Крилен центар]]||align="center"|31|| {{СРБ}} || align="center"|2020 ||Седеак {{знамеикона|УНГ}} || align="center"|2021 ||
|}
*1 Двојна лиценца. Веднаш вратен во претходниот клуб.
 
2 Балмазовиќ бил отстранет како регистриран играч, но се уште останал во клубот.
===Стручен штаб===
{| border="1" cellpadding="4" cellspacing="0" width="340px" align:text="center"