Разлика помеѓу преработките на „Меѓународна награда за мир за деца“

нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „International Children's Peace Prize“)
 
 
{{Infobox award
| name = Меѓународна награда за мир за деца
| image =
| alt =
| awarded_for = Извонредни придонеси во гласноговорењето на детските права
| presenter =
| location = [[Амстердам]], [[Холандија]]
| year = 2005
| reward = 100,000 [[Евро|€]] или 123,000 [[Американски долар|$]]
| holder = [[Фондација „KidsRights“]]
| most_awards =
| website = {{URL|http://www.childrenspeaceprize.org|childrenpeaceprize.org}}
}}
'''Меѓународната награда за мир за деца''' се доделува секоја година на дете кое дало значаен придонес во застапувањето на правата на децата и подобрувањето на состојбата на децата од ранливи категории, како што се сирачиња, деца-работници и деца со [[ХИВ]]/[[Синдром на стекнат имунолошки дефицит|СИДА]].<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.un.org/youthenvoy/tag/international-childrens-peace-prize/|title=International Children’s Peace Prize Archives|work=Office of the Secretary-General’s Envoy on Youth|language=en-US|accessdate=14 април 2021}}</ref>
 
Наградата е иницијатива на Марк Дулаерт, основач на Фондацијата „KidsRights“, меѓународна организација за помош и застапување на деца со седиште во [[Амстердам]], [[Холандија]].<ref name="kidsrights">{{Наведена мрежна страница|url=https://kidsrights.org/childrenspeaceprize|title=The International Children's Peace Prize|work=Kids Rights|language=en-US|accessdate=14 април 2021}}</ref>
 
Победникот добива донација од 100.000 евра за корист на добротворен проект за деца, како и статуетка која е именувана како Нкоси во чест на Нкоси Џонсон. Статуетката е од дете кое турка топка, „покажи/покажувајќи како дете го движи светот“.<ref name="kidsrights">{{Наведена мрежна страница|url=https://kidsrights.org/childrenspeaceprize|title=The International Children's Peace Prize|work=Kids Rights|language=en-US|accessdate=2020-11-14}}<cite class="citation web cs1" data-ve-ignore="true">[https://kidsrights.org/childrenspeaceprize "The International Children's Peace Prize"]. ''Kids Rights''<span class="reference-accessdate">. Retrieved <span class="nowrap">2020-11-14</span></span>.</cite></ref>
 
== Историја ==
[[Податотека:Neha_Gupta_receiving_the_International_Children's_Peace_Prize.JPG|десно|мини|220x220пкс| Архиепископот Дезмонд Туту доделувајќи ја Меѓународна награда за мир за деца на Неха Гупта во 2014 година.]]
Првата награда за мир за деца била лансирана во ноември 2005 година за време на Светскиот самит на нобеловците за мир во [[Рим]], годишен состанок на [[Нобелова награда за мир|добитниците на Нобелова награда за мир]] и меѓународни организации како [[УНИЦЕФ]] и [[Амнести интернешенал|Амнести Интернешнл]]. „Го поздравуваме лансирањето на наградата за мир за деца за време на нашиот самит“, се вели во завршната изјава на самитот.
 
 
Наградата од 2006 година ја доделил носителот на Нобеловата награда за мир, Фредерик Вилем де Клерк, на церемонија во Биненхоф, седиштето на холандскиот парламент во [[Хаг]]. 2007 година била претставена во Биненхоф од страна на Боб Гелдоф и носителката на Нобеловата награда за мир Бети Вилијамс. Наградата за 2008 година ја доделил Дезмонд Туту.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://theirworld.org/news/us-school-shooting-campaigners-win-international-childrens-peace-prize|title=US teenagers who campaigned for safer schools win the International Children's Peace Prize|last=Theirworld|date=29 август 2019|work=Theirworld|language=en|accessdate=14 април 2021}}</ref>
 
== Приматели ==
[[Податотека:Neha_Gupta_receiving_the_International_Children's_Peace_Prize.JPG|десно|мини|220x220пкс| Архиепископот Дезмонд Туту доделувајќи ја Меѓународна награда за мир за деца на Неха Гупта во 2014 година.]]
 
== Слични награди ==
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
== Надворешни врски ==