Разлика помеѓу преработките на „Глобално затоплување“

Нема измена во големината ,  пред 5 месеци
с
→‎Озон O<sub>3</sub>: Јазична исправка, replaced: допринес → придонес (2)
с (→‎Последици од глобално затоплување: Правописна исправка, replaced: превзе → презе)
с (→‎Озон O<sub>3</sub>: Јазична исправка, replaced: допринес → придонес (2))
Озонската дупка, некогаш се смета за појава поврзана со глобалното затоплување. Иако постојат неколку допирни точки, овие две појави не се многу поврзани. Намалување на стратосферскиот озон влијае на заладување, но значајно намалување на количина на озонот се нема случено од 1970-тите години.
 
Озон се појавува и во [[тропосфера]]та (најдолниот дел од атмосферата на Земјата) и тука претставува загадувач кој допринесувапридонесува во формирањето на фотохемискиот смог. Озон во тропосферата допринесувапридонесува за загревање на површината.
 
=== Метан CH<sub>4</sub> ===