Разлика помеѓу преработките на „27 март (настани)“

Додадени 478 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Санта Круз → Санта Крус using AWB)
 
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1713]] 
|Врз основа на [[Договор од Утрехт (1713)|Договорот од Утрехт]], [[Шпанија]] муѝ го отстапила [[Гибралтар]] на [[Англија]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1903]] 
|Во штипското [[село]] [[Карбинци]], четите на [[Војвода|војводите]] Гане и Стојан Бочварот се судриле со турскиот аскер при што борбата завршила со трагичен крај за македонските револуционери.
|-
|valign="top" align="right"|[[1941]] 
|Избиваат демонстрации против пристапувањето на [[Кралство Југославија|Југославија]] кон [[Силите на оската]]. Извршен е воен удар на чело со генералот [[Душан Симовиќ]] и новата влада го поништува пристапувањето на Југославија кон Силите на оската.
|-
|valign="top" align="right"|[[1968]] 
|При пробен лет со [[авион]] загина [[Јуриј Гагарин]], херој на [[Советскиот Сојуз]] и првиот човек кој полетал во [[вселена]]та.
|-
|valign="top" align="right"|[[1977]] 
|Во [[Санта Крус]], на [[Канарски Острови|Канарските Острови]], во [[Атлантски Океан|Атлантскиот Океан]], се случи најтешката авионска несреќа во историјата на цивилното [[воздухопловство]]. Во судирот на два авиони „[[џамбо џет]]“ на Американската авиокомпанија и на Холандското кралско воздухопловство загинаа околу 580 патници.
|-
|valign="top" align="right"|[[1992]] 
|Врз основа на Договорот од [[Скопје]], потпишан од претседателот на РМ [[Киро Глигоров]] и [[генерал]]от на [[ЈНА]] Никола Узелац, [[војска]]та на [[ЈНА]] ја напуштила територијата на [[Република Македонија]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1999]] 
6.288

уредувања