Разлика помеѓу преработките на „Јован Јованов“

Одземени 1.249 бајти ,  пред 5 месеци
с
Јазична исправка, replaced: социјални медиуми → друштвени медиуми
с (Јазична исправка, replaced: социјални медиуми → друштвени медиуми)
| Origin = [[Македонија]]
| Instrument =
| Genre = [[Поп-музика|поп]], [[R&B]], [[Поп-рок|поп-рок]], [[Денс музика|денс]], [[Хип хоп музика|хип хоп]]
| Occupation = текстописец, продуцент, пејач
| Years_active = 1998–денес
== Ран живот ==
 
Јованов е роден во Скопје на 27 мај 1981 година. Своето музичко образование го започнал кога имал шест години. Свири пијано, гитара и ударни инструменти.<ref name="official">{{Наведена мрежна страница|url=http://jovanjovanov.com/english/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=53|title=Official website|archive-url=https://web.archive.org/web/20131202230541/http://jovanjovanov.com/english/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=53|archive-date=2 December 2013|accessdate=12 May 2012}}</ref> На 17 години започнал да работи со други уметници и го отворил неговото музичко студио.
 
Живеел во [[Скопје]] во населбата Карпош 4, со своите брат и мајка до 16-годишна возраст кога се иселил.
 
=== Уметничка кариера (2004-2009) ===
Јованов снимил и издал две ЦД-а, „На мој начин“, „Инто ми требаш“ и настапил на бројни концерти и настапи низ Македонија.<ref name="official">{{Наведена мрежна страница|url=http://jovanjovanov.com/english/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=53|title=Official website|archive-url=https://web.archive.org/web/20131202230541/http://jovanjovanov.com/english/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=53|archive-date=2 December 2013|accessdate=12 May 2012}}</ref>
 
=== Директор на фестивалот Макфест (2011-2012) ===
 
Јованов бил две години директор на најголемиот фестивал на поп музика во Македонија - [[Макфест]] што се одржува во Штип. [[Макфест]] продуцирал повеќе од 1.000 песни, од кои многу станале хитови.<ref name=":0">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.makfest.mk/|title=МАКФЕСТ – Фестивал на забавни мелодии МАКФЕСТ – ШТИП}}</ref>
 
=== „Глобал мјузик ентертејмент“ (2017-денес) ===
„Глобал мјузик ентертејмент“ е основана од самиот Јован Јованов.<ref name=":2">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.globalmusicent.com/|title=Artist Development Center}}</ref>
 
G.M.E. бил уникатен сè-во-едно објект за развој на уметници што ги подготвувал амбициозните пејачи за кариера во музичкиот бизнис. Тоа било водечки извор на обука за уметници во музичката индустрија во Торонто и модел за обука на индустријата на национално ниво. Центарот обезбедувал програми за развој на уметници, консултации за A & R, маркетинг, социјалнидруштвени медиуми и помош за брендирање, студио за снимање, мастер часови за пеење, обука за изведба и сцена, кореографи, часови за пишување песни и музички часови за истакнување на креативниот уметник во пејачите.<ref name=":2">{{Наведена мрежна страница|url=https://www.globalmusicent.com/|title=Artist Development Center}}</ref>
 
Global Music Entertainment Corp е сопственик на Global Recording Studio Toronto.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.globalrecordingstudio.com/|title=Recording Studio Toronto &#124; Ontario &#124; Recording Studio|work=globalrstudio}}</ref>
|Награда од публиката
|''Song Da te vidam pak'' <small>(пејач, текстописец & продуцент)</small>
|<ref name=":0"/>
|<ref name=":0">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.makfest.mk/|title=МАКФЕСТ – Фестивал на забавни мелодии МАКФЕСТ – ШТИП}}</ref>
|-
|2004