Фудбалска Асоцијација на Велс: Разлика помеѓу преработките

с
Јазична исправка, replaced: веб портал → портал (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: веб портал → портал (2))
 
}}
 
'''Фудбалска Асоцијација на Велс''' ([[Велшки јазик|велшки]]: ''Cymdeithas Bêl-droed Cymru'') е главна фудбалска организација во [[Велс]], која е члан на [[ФИФА]] и [[УЕФА]].
 
Оваа организација е основана [[1876]] година и бил трета фудбалска федерација на светот и еден од четирите федерации (Англија, Шкотска и Северна Ирска) членови на [[ИФАБ]] (International Football Association Board) кој од [[1886]] година ги носи и менува Правилата на фудбалската игра.
 
Федерацијата е одговорна за организација на фудбалските натппреварувања и организира 6 репрезентативни селекции: [[Фудбалска репрезентација на Велс|А селекција]], помлади машки селекции до 21, 18 и 16 година, женска А селекција и селекција за девојки до 16 години.
 
==Надворешни врски==
* [http://www.faw.org.uk Официјален веб портал]
* [http://www.fifa.com/associations/association=wal/index.html Велс на веб порталот на ФИФА]
 
{{fb start}}
{{UEFA associations}}
{{fb end}}
 
 
[[Категорија:Сојузи во УЕФА|Велс]]