Разлика помеѓу преработките на „Цунами“

Додадени 30 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎Статии и мрежни места: Јазична исправка, replaced: Сајт → Мрежно место (2)
с (→‎Статии и мрежни места: Јазична исправка, replaced: веб-сајт → мрежно место, мрежно местоови → мрежни места)
с (→‎Статии и мрежни места: Јазична исправка, replaced: Сајт → Мрежно место (2))
=== Статии и мрежни места ===
* [http://tsunami.name База со податоци за цунами со детални статистики]
* [http://www.geo-world.org/tsunami СајтМрежно место за образование во врска со цунамито]
* [http://www.pbs.org/nova/tsunami/ NOVA: Бранот кој го потресе светот] — СајтМрежно место и специјален извештај снимен во деновите на цунамито од 2004 во Индискиот Океан.
* [http://www.tsunami.noaa.gov/ NOAA цунами] — Општ опис на цунамите и улогата на американската агенција NOAA во [http://www.tsunami.noaa.gov/research_modeling.html справувањето со цунами непогоди], [http://www.tsunami.noaa.gov/prepare.html готовност], [http://www.tsunami.noaa.gov/education.html образование], [http://www.tsunami.noaa.gov/warnings_forecasts.html предвидувања и предупредувања], [http://www.tsunami.noaa.gov/responding.html одговор] и [http://www.tsunami.noaa.gov/research_modeling.html истражување].
* [http://ifmaxp1.ifm.uni-hamburg.de/tsunami.shtml Дали може радар да детектира цунами?] — Хамбуршки универзитет .