Разлика помеѓу преработките на „Тимуриди“

Додадени 26 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Македонски назив на предлошката, replaced: cite encyclopedia → наведена енциклопедија
с (Стилска исправка, replaced: Централна Азија → Средна Азија (2) using AWB)
с (→‎top: Македонски назив на предлошката, replaced: cite encyclopedia → наведена енциклопедија)
'''Тимуридите''' или '''Тимуридска династија''' ([[персиски]]: تیموریان), биле сунитска муслиманска династија од турско-моноголско потекло <ref name="EI">B.F. Manz, ''"Tīmūr Lang"'', in [[Encyclopaedia of Islam]], Online Edition, 2006</ref><ref name="Britannica">''[[Encyclopædia Britannica]]'', "[http://www.britannica.com/eb/article-9072546/Timurid-Dynasty Timurid Dynasty]", Online Academic Edition, 2007. (Quotation:...''Turkic dynasty descended from the conqueror Timur (Tamerlane), renowned for its brilliant revival of artistic and intellectual life in Iran and Central Asia.''...''Trading and artistic communities were brought into the capital city of Herat, where a library was founded, and the capital became the centre of a renewed and artistically brilliant Persian culture.''..)</ref><ref name="Columbia">{{citeнаведена encyclopediaенциклопедија | encyclopedia = The Columbia Encyclopedia | title = Timurids | url = http://www.bartleby.com/65/ti/Timurids.html | edition = Sixth | publisher = [[Columbia University]] | location = New York City |accessdate=2006-11-08 }}</ref><ref>''[[Encyclopædia Britannica]]'' article: [http://www.britannica.com/eb/article-26937/Islamic-world Consolidation & expansion of the Indo-Timurids], Online Edition, 2007.</ref> која владеела со [[Иран]], [[Авганистан]], голем дел од [[Средна Азија]], како и делови на современ [[Пакистан]], [[Месопотамија]], [[Анадолија]] и [[Кавказ]]. Династијата била основана од големиот освојувач [[Тамерлан]] (Тимур) во XIV век. По смрта на [[Тамерлан]], неговите потомци изгубиле голем дел од териториите, меѓутоа успеале да ја сочуваат власта во Средна Азија. Во 16 век, Бабур, тимуридски кнез од Фергана, основал мало кралство во Кабулистан, денешен [[Авганистан]]. Отаму, го нападнал Хиндустан и ги поставил основите на [[Могулско царство|Могулското царство]] во [[Индија]].
== Семејно дрво ==
{{familytree/start}}