Геолошки топографски институт на САД: Разлика помеѓу преработките

с
Исправена предлошка, replaced: цмс → нмс (3)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Стилска исправка, replaced: Лујзијана → Луизијана (2) using AWB)
с (Исправена предлошка, replaced: цмс → нмс (3))
Како служба во состав на [[Министерство за внатрешни работи на САД|Министерството за внатрешни работи на САД]] (со сосем поинаква надлежност од македонскиот истоименик), ова е единствениот негов огранок што се занимава со научна дејност. Во институтот работат околу 8.670 лица,<ref name=AP-20091023>{{наведени вести|author=The Associated Press|title=Monterey Aquarium's McNutt new USGS director|url=http://seattletimes.nwsource.com/html/nationworld/2010126506_apususgsdirector.html|publisher=Google Вести|date=23 октомври 2009|accessdate=25 октомври 2009}}</ref> а седиштето се наоѓа во Рестон (Вирџинија). Поважни филијали има и во [[Лејквуд (Колорадо)|Лејквуд]] (Колорадо) и [[Менло Парк]] (Калифорнија).
 
Мотото на установата гласи „''Science for a changing world''“ („Наука за свет кој се менува“).<ref>{{цмснмс
|url=http://www.usgs.gov/visual-id/outside_use.html
|title=USGS Visual Identity System
{{наводи|2}}
<div style="font-size:90%;">
* {{цмснмс
|url=http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/12/13/AR2006121301991.html
|title=USGS Scientists Object To Stricter Review Rules
|accessdate=27 декември 2007
}}
* {{цмснмс
|url=http://www.rockymountainnews.com/drmn/local/article/0,1299,DRMN_15_5213051,00.html
|title=USGS to review scientists' studies prior to publication