Разлика помеѓу преработките на „Алфа Кентаур“

Нема измена во големината ,  пред 5 месеци
с
Исправена предлошка, replaced: цмс → нмс (3)
с (→‎Опис: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite journal → Наведено списание)
с (Исправена предлошка, replaced: цмс → нмс (3))
{{Starbox begin
| name = Алфа Кентаур A<ref name="simbad_a">
{{цмснмс
| title=LHS 50 -- Ѕвезда со големо сопствено движење
| url=http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=*%20alf%20Cen%20A
| accessdate=20 април 2011
}}</ref>/B<ref name="simbad_b">
{{цмснмс
| title=LHS 51 -- Ѕвезда со големо сопствено движење
| url=http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=*%20alf%20Cen%20B
 
Во системот се наоѓа и планетата [[Алфа Кентаур Bb]] која има Земјина големина слична на и претставува најблиската [[вонсончева планета]] до Земјата. Има [[минимална маса|маса од барем]] 113% од онаа на Земјата<ref name = "Wall"/> и кружи околу Алфа Кентаур B во период од 3,236 дена.<ref name = "Dumusque">{{наведено списание | last = Dumusque | first = X. | authorlink =
|author2=Pepe, F.; Lovis, C.; Ségransan, D.; Sahlmann, J.; Benz, W.; Bouchy, F.; Mayor, M.; Queloz, D.; Santos, N.; Udry, S. | title = An Earth mass planet orbiting Alpha Centauri B | journal = [[Nature (списание)|Nature]] | volume = 490 | issue = | pages = | date = 17 октомври 2012 | url = http://www.eso.org/public/archives/releases/sciencepapers/eso1241/eso1241a.pdf | doi = 10.1038/nature11572 | accessdate = 17 октомври 2012}}</ref> Растојанието од планетата до ѕвездата изнесува 6 милиони километри,<ref name = "Wall">{{цмснмс | last = Wall | first = Mike | title = Discovery! Earth-Size Alien Planet at Alpha Centauri Is Closest Ever Seen | work = [http://www.space.com/ Space.Com] | publisher = TechMediaNetwork | date = 16 октомври 2012 | url = http://www.space.com/18089-earth-size-alien-planet-alpha-centauri.html | accessdate = 17 октомври 2012}}</ref> 4% од растојанието од Земјата до Сонцето и десет пати поблиску од орбитата на [[Меркур (планета)|Меркур]]. Површинската температура изнесува барем 1500 [[келвин|K]] (прибл. 1200 [[целзиус|°C]]), што е преврело за човечки живот, но сепак можно за [[микроорганизам|микроорганизми]].<ref>[http://www.nature.com/news/the-exoplanet-next-door-1.11605 "The exoplanet next door: Earth-sized world discovered in nearby α Centauri star system".] Eric Hand, ''Nature'', 1 октомври 2012. пров. 16 октомври 2012</ref>
 
== Поврзано ==