Разлика помеѓу преработките на „EMedicine“

Додадени 15 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: сајт → мрежно место, ниот мрежно → ното мрежно
с (→‎Користење помеѓу специјалистите: Јазична исправка, replaced: веб-преба → преба)
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: сајт → мрежно место, ниот мрежно → ното мрежно)
 
 
== Историја ==
Кај Д-р Планц, д-р Адлер и г-дин Березин еволуирал концептот за eMedicine.com во 1996 година и го поставиле првичниотпрвичното сајтмрежно место преку Бостон Медикал Паблишинг, Inc, корпорација во која Планц и Адлер биле директори. Во период од 1,5 години, Системот за групно објавување бил развиен, со што им се овозможило на голем број соработници да соработуваат истовремено. Системот за првпат бил користен за создавање на база на знаење за Медицината за итни случаи, со 600 придонесувачки MDs кои создале преку 630 поглавја за нешто повеќе од една година. Во 1997 година eMedicine.com, Inc. бил законски откажан од страна на Бостон Медикал Паблишинг. Неколку клучни поединци инвестирале во компанијата, вклучувајќи го и Ричард Левли, МД, ЏД, кој ја предводел регрутацијата и извршувањето за Изданието за интерна медицина, Џули Болен, кој многу години ја водела уредничка работа и станала член на одборот и други. Таа година била донесена одлука за проширување на обемот на eMedicine, ефективно на сите специјалности.
 
Неколку години биле потрошени за создавање на табели на содржини, регрутирање на стручни лекари и создавање на дополнителни 6.170 медицински статии. Операцијата се изведувала од главната канцеларија во Омаха, Небраска, а компанијата била "виртуелно" управувана со клучниот персонал од повеќе делови на САД.