Разлика помеѓу преработките на „Андамани и Никобари“

нема опис на уредувањето
с (→‎Надворешни врски: Јазична исправка, replaced: веб страна → мрежно место, Веб страна → Мрежно место, ка мрежно → чко мрежно)
'''Андамани и Никобари''' [[Тамилски јазик|тамилски]]: அந்தமான் நிக்கோபார் தீவுகள், [[хинди]]: अंडमान और निकोबार द्वीपसमूह) се две посебни [[архипелаг|групи на острови]] кои заедно сочинуваат [[држави и територии на Индија|сојузна територија]] во [[Индија]].
 
Територијата е сместена во [[Индискиот Океан]], географски се смета за дел на [[Југоисточна Азија]]. Се состои од две групи на острови, [[Андамански Острови|Андаманските Острови]] и [[Никобарски Острови|Никобарските Острови]], кои ги дели северниот напоредник на 10°, и тоа Андаманските Острови на север од оваа паралела и Никобарските Острови на југ од оваа паралела. [[Андаманско Море|Андаманското Море]] се наоѓа на исток, a [[Бенгалски Залив|Бенгалскиот Залив]] на запад.
 
Главен град на територијата е Аднаманскиот град [[Порт Блер]]. Според последниот попис во Индија од 2001 година територијата броела 356.152 жители. Површината на овие острови изнесува околу 6.496&nbsp;км<sup>2</sup>.
Оваа територија има околу 572 [[острови]], од кои околу 38 се постојано населени. Повеќето од островите (околу 550) припаѓаат на Андаманската група. Помалиот дел, Никобарските Острови се група од 22 главни острови (10 ненаселени). Андаманските и Никобарските Острови се одвоени со морски канал широк околу 150&nbsp;км.
 
Вкупната површина на Андаманските Острови изнесува околу {{convert|6408|6.408&nbsp;км<sup>2</sup>|0|abbr=on}};, додека Никобарските Острови се со површина од приближно {{convert|1841|1.841&nbsp;км<sup>2</sup>|0|abbr=on}}.
 
== Влада ==
6.288

уредувања