Разлика помеѓу преработките на „Беседа на љубители на рускиот збор“

с
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Lovers of the Russian Word“)
 
с
'''Беседата на љубители на рускиот збор''' ({{Lang-ru|Беседа любителей русского слова}}) - поранешно конзервативно и прасловенофилско книжевно друштво основано во [[Санкт Петербург]] на почетокот на XIX век.
[[Податотека:Derzhavin_Museum_01.JPG|десно|мини| Куќата на [[Гаврила Романович Державин|Державин]] во [[Санкт Петербург|Санкт Петербург.]]]]
Друштвото започнало да се состанува веќе во 1807 година, но неговите редовни месечни средби започнале во март 1811 година во „убавата и луксузно поставена сала во големиот дом на [[Гаврила Романович Державин|Державин]] на бреговите на Фонтанка“; дури 500 луѓе би можеле да присуствуваат на нејзините средби, и го издавале сопственото списание „Чтения в Беседе любителей русского слова''“'' (Читања на беседата на љубителите на рускиот збор), чии деветнаесет броеви се состоеле главно од материјал претставен на средбите.<ref>Charles A. Moser, ''The Cambridge History of Russian Literature'' (Cambridge University Press, 1992: {{ISBN|0-521-42567-0}}), p. 113.</ref> Го контролирале конзервативците како Державин и Александр Шишков кои се спротивставиле на либералните реформи на [[Александар I (Русија)|Александар I]]; во книжевна смисла, се обидело да ги забрани галицизмите и другите странски вметнувања во [[рускиот јазик]] и се осврнало на [[Црковнословенски јазик|црковнословенските]] и народните традиции за да создаде прифатлива култура. Било спротивставувано и исмејувано од напредното друштво „Арзамас“. Се растурило по смртта на Державин во 1816 година, но било оживеано како книжевно и научно друштво на [[Московски државен универзитет „Ломоносов“|Московскиот универзитет]] од 1858 до 1930 година; меѓу писателите кои зборувале на неговите средби биле А.К. Толстој, [[Иван Тургенев]], Афанасиј Фет, [[Фјодор Михајлович Достоевски|Фјодор Достоевски]], [[Лав Николаевич Толстој|Лав Толстој]] и [[Иван Бунин]].<ref>''The Great Soviet Encyclopedia'' (1979), s.v. "Society of Lovers of the Russian Word."</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
== Библиографија ==