Разлика помеѓу преработките на „КК Работнички сезона 2019/20“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎Предсезонски подготовки и промени: Јазична исправка, replaced: лубск → лупск
с (Јазично подобрување, replaced: поен → бод (5))
с (→‎Предсезонски подготовки и промени: Јазична исправка, replaced: лубск → лупск)
Во јули 2019 година, на [[Марин Докузовски]] му истекол договорот со [[КК Работнички|Работнички]] и престанал да е тренер на екипата и станал шеф на стручниот штаб и раководител на младинските школи на Работнички. Него го заменил [[Димитар Мираковски]] кој одлучил да се пензионира како активен кошаркар, потег кој го сторил и [[Ѓорѓи Чековски]] после 22 години играчка кариера.<ref>{{наведени вести |title=Мираковски ќе шефува со „новиот“ Работнички |url=https://ekipa.mk/mirakovski-ke-shefuva-so-noviot-rabotnichki/ |accessdate=13 јули 2019 |publisher=ekipa.mk |date=10 јули 2019}}</ref><ref>{{наведени вести |title=Докузовски со нова улога во Работнички, Чековски кажува збогум! |url=https://sportmedia.mk/2019/07/10/%d0%b4%d0%be%d0%ba%d1%83%d0%b7%d0%be%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%be-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b0-%d1%83%d0%bb%d0%be%d0%b3%d0%b0-%d0%b2%d0%be-%d1%80%d0%b0%d0%b1%d0%be%d1%82%d0%bd%d0%b8%d1%87%d0%ba/ |accessdate=13 јули 2019 |publisher=sportmedia.mk |date=10 јули 2019}}</ref><ref>{{наведени вести |title=„Сета почит, но Работнички не е заинтересиран за Бојан Трајковски“ |url=https://web.archive.org/web/20190720095112/https://sportmedia.mk/2019/07/17/%d1%81%d0%b5%d1%82%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d1%87%d0%b8%d1%82-%d0%bd%d0%be-%d1%80%d0%b0%d0%b1%d0%be%d1%82%d0%bd%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d0%bd%d0%b5-%d0%b5-%d0%b7%d0%b0%d0%b8%d0%bd%d1%82%d0%b5/ |accessdate=20 јули 2019 |publisher=sportmedia.mk преку web.archive.org |date=17 јули 2019}}</ref>
 
На крајот на јули, во Работнички пристигнал [[Горан Главчев]], [[Организатор на игра|разигрувач]] кој [[Прва македонска кошаркарска лига 2018/19|минатата сезона]] ја поминал во [[КК Блокотехна|Блокотехна НБ]].<ref>{{наведени вести |title=Работнички го потпиша првото засилување |url=https://web.archive.org/web/20190724161232/https://sportmedia.mk/2019/07/22/%d1%80%d0%b0%d0%b1%d0%be%d1%82%d0%bd%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d0%b3%d0%be-%d0%bf%d0%be%d1%82%d0%bf%d0%b8%d1%88%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b2%d0%be%d1%82%d0%be-%d0%b7%d0%b0%d1%81%d0%b8%d0%bb%d1%83%d0%b2/ |accessdate=24 јули 2019 |publisher=sportmedia.mk преку web.archive.org |date=22 јули 2019}}</ref><ref>{{наведени вести |title=Главчев прв со потпис за Работнички |url=https://web.archive.org/save/https://ekipa.mk/glavchev-prv-so-potpis-za-rabotnichki/ |accessdate=24 јули 2019 |publisher=ekipa.mk преку web.archive.org |date=22 јули 2019}}</ref> Неколку дена подоцна [[Бојан Крстевски]], кој веќе дотогаш бил слободен агент,<ref>{{наведени вести |title=Центар на Работнички меѓу желбите на МЗТ |url=https://web.archive.org/web/20190720094218/https://ekipa.mk/tsentar-na-rabotnichki-megu-zhelbite-na-mzt-skopje/ |accessdate=26 јули 2019 |publisher=ekipa.mk преку web.archive.org |date=19 јули 2019}}</ref> се договорил и потпишал за [[КК МЗТ Скопје|МЗТ Аеродром]].<ref>{{наведени вести |title=Бојан Крстевски – од Работнички во МЗТ |url=https://web.archive.org/web/20190726174520/https://ekipa.mk/bojan-krstevski-od-rabotnichki-vo-mzt-skopje/ |accessdate=26 јули 2019 |publisher=ekipa.mk преку web.archive.org |date=25 јули 2019}}</ref><ref>{{наведени вести |title=Крстевски го „предаде“ Работнички и потпиша со МЗТ |url=https://web.archive.org/web/20190726174728/https://www.gol.mk/kosharka/krstevski-go-predade-rabotnichki-i-potpisha-so-mzt-skopje |accessdate=26 јули 2019 |publisher=gol.mk преку web.archive.org |date=25 јули 2019}}</ref> Истовремено, [[Бобан Стајиќ]] и [[Димитар Караџовски]] ја промениле средината и потпишале за Кожув за [[Прва македонска кошаркарска лига 2019/20|идната сезона]].<ref>{{наведени вести |title=Кожув потпиша со четири македонски репрезентативци |url=https://web.archive.org/save/https://ekipa.mk/kozhuv-potpisha-so-chetiri-makedonski-reprezentativtsi/ |accessdate=26 јули 2019 |publisher=ekipa.mk преку web.archive.org |date=26 јули 2019}}</ref><ref>{{наведени вести |title=Кожув во еден ден купи нова петорка: Доведени четири репрезентативци и еден Американец |url=https://web.archive.org/web/20190726193100/https://www.gol.mk/kosharka/kozhuv-vo-eden-den-kupi-nova-petorka-dovedeni-chetiri-reprezentativci-i-eden-amerikanec |accessdate=26 јули 2019 |publisher=gol.mk преку web.archive.org |date=26 јули 2019}}</ref> На почетокот на август, ланскиот крилен центар [[Марјан Јанески]] Јанески бил во преговори со [[КК Куманово|Куманово 2009]].<ref>{{наведени вести |title=Јанески го напушти Работнички и се врати во Куманово |url=https://web.archive.org/save/https://www.gol.mk/kosharka/janeski-go-napushti-rabotnichki-i-se-vrati-vo-kumanovo |accessdate=3 август 2019 |publisher=gol.mk преку web.archive.org |date=3 август 2019}}</ref><ref>{{наведени вести |title=Враќање назад: Јанески од Работнички во Куманово |url=https://web.archive.org/save/https://ekipa.mk/vrakane-nazad-janeski-od-rabotnichki-vo-kumanovo/ |accessdate=3 август 2019 |publisher=ekipa.mk преку web.archive.org |date=3 август 2019}}</ref> Во средината на август, Јанески официјално ги сменил клубскитеклупските бои и по вторпат заиграл за Куманово.<ref>{{наведени вести |title=Куманово донесе три засилувања, Петровиќ ќе прозива на 21 август |url=https://web.archive.org/web/20190816200907/https://www.gol.mk/kosharka/kumanovo-donese-tri-zasiluvanja-petrovikj-kje-proziva-na-21-avgust |accessdate=16 август 2019 |publisher=gol.mk преку web.archive.org |date=16 август 2019}}</ref><ref>{{наведени вести |title=Кумановци се активираа, три потписи во еден ден |url=https://web.archive.org/save/https://ekipa.mk/kumanovtsi-se-aktiviraa-tri-potpisi-vo-eden-den/ |accessdate=16 август 2019 |publisher=ekipa.mk преку web.archive.org |date=16 август 2019}}</ref>
 
Истовремено, во Работнички останал Стефан Младеновиќ бидејќи ја продолжил соработката, додека ново име бил Стеван Глигоријевиќ кој дошол од [[КК Блокотехна|Блокотехна]].<ref>{{наведени вести |title=Во Градски парк раздвижено: Работнички договори две имиња |url=https://web.archive.org/save/https://sportmedia.mk/2019/08/03/%d0%b2%d0%be-%d0%b3%d1%80%d0%b0%d0%b4%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%bf%d0%b0%d1%80%d0%ba-%d1%80%d0%b0%d0%b7%d0%b4%d0%b2%d0%b8%d0%b6%d0%b5%d0%bd%d0%be-%d1%80%d0%b0%d0%b1%d0%be%d1%82%d0%bd%d0%b8%d1%87%d0%ba/ |accessdate=3 август 2019 |publisher=sportmedia.mk преку web.archive.org |date=3 август 2019}}</ref>