Разлика помеѓу преработките на „Хосе Сото“

Одземен 1 бајт ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: лубск → лупск
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Хозе Сото на Хосе Сото)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лубск → лупск)
'''Хосе Алберто Сото Гомес''' (роден{{роден|11|јануари|1970}} во Лима) е пензиониран фудбалер во одбрана од Перу кој настапи на 75 интернационални мечеви со својата репрезентација, во која што постигна три гола. Под прекарот „Пепе“ го направи својот дебакл на 25 ноември, 1992 против Еквадор (1-1), а го изигра својот последен репрезентациски натпревар на квалификациите за светскиот куп на 9 септември, 2003 против Чиле (1-2), на 33 години.
 
Сото ја стартуваше својата клубскаклупска кариера во тимот на Депортиво Муниципал во 1987 година. Тој исто така играше и за Спортинг Кристал и Алианза Лима во Перу.
 
Сото потроши неколку сезони играјќи во Мексико со Пеубла и Селаја.