Разлика помеѓу преработките на „Пеле“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎Клупска кариера: Јазична исправка, replaced: лубск → лупск
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
с (→‎Клупска кариера: Јазична исправка, replaced: лубск → лупск)
 
 
==Клупска кариера==
Пеле станал член на фудбалскиот клуб ''Сантос'' во [[1956]] год. и го предводел тимот до светското клубскоклупско првенство во [[1962]] год. Во [[1969]] год. за време на неговиот 909 натпревар, тој го постигнал својот 1.000 гол. Пеле ја комбинирал неговата сила за удар и прецизноста со извонредната способност да ги предвиди чекорите на другите играчи. Во [[1975]] год. Пеле станал член на „Космос“ од [[Њујорк]] во Северноамериканската фудбалска лига (NASL). Тој се повлекол од фудбалот откако го однел тимот во лигашкото првенство во [[1977]] год. Во [[1978]] год., Пеле ја добил меѓународната награда за мир, а во [[1980]] год. бил прогласен за спортист на векот.<ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005, Книга 7, стр. 151.</ref>
 
==Репрезентативни настапи==