Разлика помеѓу преработките на „Шон Малоуни“

Додадени 4 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎Селтик: Јазична исправка, replaced: фанови → навивачи
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: национален тим → репрезентација, киот репрезентација → ката репрезентација)
с (→‎Селтик: Јазична исправка, replaced: фанови → навивачи)
 
Малони беше во смртоносна форма за Селтик во сезоната 2005-06, неговите прекрасни денови, дојдоа откако беше преселен од позицијата централен напаѓач на лево крило од средината на теренот од страна на менаџерот [[Гордон Страхан]]. Неговиот прикажувања на теренот наидоа на пофалби од играчите, навивачите и медиумите во текот на годината, а токму тогаш дојдоа и двете признанија за неговите извонредни партии во сезоната и тој беше награден за SPFA Играч на Годината во шкотскиот фудбал и SPFA млад играч на годината. Со ова тој влезе во историјата, откако за првпат некој играч успеал да ги добие двете награди во истата сезона. Тој, исто така, ја освои и наградата за играч на годината на Селтик во гласањето на навивачите на клубот. Тој ја заврши сезоната со постигнати 16 гола и со неверојатни 28 асистенции од средниот ред.
 
Поради тоа што неговиот договор истекуваше на крајот на сезоната 2006-07, Селтик му понуди нов договор на Малоуни. Меѓутоа, преговорите за договорот продолжија на неколку месеци, со постојано рушење поради разликите меѓу двете страни. Извршниот директор на клубот Питер Лоел тврдел дека Селтик "Не може да ги задржи играчите по секоја цена", додека Малоуни предупреди дека "Во ситуации како оваа, и двете страни треба да бидат целосно задоволни со резултатот". Тој, исто така, вети дека пролонгираните разговори околу договорот нема да влијаат на неговиот фудбал и дека се надева оти тој не би имало потреба да размислува за напуштање на клубот во иднина. Со сознанието дека Малоуни ќе биде во можност да замине за бесплатно со склучување на пред-договор со друг клуб во јануари 2007 година, фановитенавивачите на Селтик стравуваа од најлошото, сеќавајќи се на заминувањето на [[Џеки МекНамара]].
 
Бидејќи двете страни неможеа да се договорат на крајот Селтик доби 1.000.000 £ за трансферот на Малоуни во [[Астон Вила]] кој веќе беше договорен. Тоа значеше дека во новиот клуб Малоуни одново ќе игра под водството на неговиот некогашен шеф [[Мартин О'Нил]].