Разлика помеѓу преработките на „Штефан Баника Постариот“

с
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Ștefan Bănică Sr.“)
 
с
 
'''Штефан Константин Баника''' ([[романски]]: Ștefan Constantin Bănică; 11 ноември 1933 година - 27 мај 1995 година) - [[Романија|романски]] глумец и пејач од Каралаши. Освен што глумел во повеќе филмови, тој бил познат и по интерпретација на песни како што се „Îmi acordați un dans“, „Cum am ajuns să te iubesc“, „Gioconda se mărită“, „Hei, coșar, coșar“ и „Astă seară mă fac praf“. Неговиот син Штефан Баника Помладиот е исто така добро познат во забавната индустрија.
 
Бил роден во куќа сместена на улицата „Каралаши“ (денешна улица „Помпиерилор“), во Каралаши; неговиот татко бил Драган Констандаке Баника, лејтар.<ref>{{Ro}} Dana Andronie and Dana Cobuz, [http://old.jurnalul.ro/articol_77887/din_cap__351_a__provinciei.html "Din Capșa provinciei"]{{Мртва врска|date=May 2020}}, ''[[Urnурналул Национал|Jurnalul Național]]'', 1 мај 2007. Пристапено на 8 април 2021.</ref>
 
== Филмографија ==