Деванагари: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Букви: Јазична исправка, replaced: се базира → се заснова
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошката, replaced: {{lang| → {{јаз| (2))
с (→‎Букви: Јазична исправка, replaced: се базира → се заснова)
==Букви==
{{IPA notice}}
Редоследот на буквите во деванагари се базиразаснова, односно буквите се класифицираат, на начинот и местото на изговор на гласот.<ref>{{Harvcoltxt|Salomon|2003|p=71}}</ref>
 
===Самогласки===