Разлика помеѓу преработките на „Елена Драгаш“

Додаден 871 бајт ,  пред 2 месеци
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
{{Infobox royalty
| image = Manuel II Helena sons.JPG
| caption = Византискиот цар Мануил II Палеолог, царицата Елена и тројца нивни синови - Јован VIII и деспотите Теодор и Андроник.
| succession =
| consort =
| reign =
| house = [[Дејановиќ]]
| spouse = [[Мануил II Палеолог]]
| issue = [[Јован VIII Палеолог]]<br>[[Теодор II Палеолог]]<br>[[Андроник Палеолог (син на Мануел II)|Андроник Палеолог]]<br>[[Константин XI Палеолог]]<br>[[Димитриј Палеолог]]<br>[[Андреј Палеолог]]
| father = [[Константин Драгаш]]
| mother = Првата жена на Константин
}}
'''Елена Кантакузина''' ([[грчки]]: ''Ἑλένη Δραγάση'', [[1372]] - [[1450]]) била [[византиска царица]], сопруга на византискиот цар [[Мануил II Палеолог]] и мајка на последните двајца византиски цареви [[Јован VIII Палеолог]] и [[Константин XI Драгаш]].