Разлика помеѓу преработките на „Асиметрична дигитална претплатничка линија“

с
→‎Модулација: Јазична исправка, replaced: се базира → се заснова
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник)
с (→‎Модулација: Јазична исправка, replaced: се базира → се заснова)
 
 
=== Модулација ===
АДСЛ првобитно постоел со два вкуса: (слично како [[ВДСЛ]]), имено [[Безносачка Амплитудна Модулација на Фаза|БАМФ]] и [[Ортоголано мултиплексирање на делба на фреквенции|ОМДФ]]. БАМФ бил ''де факто'' стандард за АДСЛ сѐ до [[1996]], употребуван во 90% од инсталациите на АДСЛ во тоа време. Меѓутоа, ОМДФ бил избран за првите ITU-T АДСЛ стандарди, G.992.1 и G.992.2 (исто така познати како ''G.dmt'' односно ''G.lite''). Затоа, сите современи инсталации на АДСЛ се базираатзасноваат на ОМДФ модулационата шема.
 
== АДСЛ стандарди ==