Владислав Рејмонт: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Творештво: clean up and re-categorisation per CFD, replaced: Аџилак → Поклонение
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: еатарски трупи → еатарски дружини)
с (→‎Творештво: clean up and re-categorisation per CFD, replaced: Аџилак → Поклонение)
 
Почетоците на неговата идна богата писателска кариера биле исполнети со редица објавени [[Новела|новели]] („Франек“, „Почетничка“, „Смрт“, „Зима“, „Кучка“, „Идила“), но вистинскиот почеток бил забележан во декември 1894 кога тој се доселил во [[Варшава]], носејќи со себе полн куфер ракописи.
 
Идниот триесетгодишен период од неговиот живот бил исполнет со пишување и објавување на [[роман]]ите: „Аџилак„Поклонение до Јасна Гора“ (1985), „Комедијантка“ (1896), „Ферменти“ (1897), „Ветена земја“ (1898), „Селани“ (1902-1909), „Мечтател“ (1910), „Вампир“ (1911), „Година 1794“ (1913-1918) и „Бунт“ (1924).
 
==Комедијантка==