Разлика помеѓу преработките на „Ерта Але“

Одземени 8 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Туристичко одредиште: Јазично подобрување, replaced: дестинација → одредиште (2), чка одредиште → чко одредиште (2), та туристичко одредишт
с (Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник (4))
с (→‎Туристичко одредиште: Јазично подобрување, replaced: дестинација → одредиште (2), чка одредиште → чко одредиште (2), та туристичко одредишт)
Лавините езера покажуваат интензивна активност<span> </span>: се формира кора од изладена [[лава]], но таа е пробушена од лавини фонтани придружени со испуштањето вулкански гасови. По краток период кога езерото се стврднува но потоа, повторно се појавува. Нивото на лавиното езеро варира од месец до месец. Кога се спушта, остава стврднати тераси од базалт кои повторно се покриваат со новото накачување на езерото.
 
== Туристичко одредиште ==
== Туристичка дестинација ==
Ерта Але е една од главните атракции во Афарската Котлина и стана познатапознато туристичкатуристичко дестинацијаодредиште. На 4 јануари 2012 извршен бил терористички напад врз туристи и научници кои кампувале до кратерот при што неколкумина биле убиени или киднапирани.<ref>{{Наведени вести|url=http://www.theguardian.com/world/2012/jan/19/ethiopia-attack-british-tourist|title=Ethiopia attack: British survivor endures 12-hour ordeal on volcano|last=Johannesburg|first=William Davison David Smith in|date=2012-01-19|work=The Guardian|access-date=2017-12-16|language=en-GB|issn=0261-3077}}</ref>
 
== Мониторинг ==