Разлика помеѓу преработките на „Галилеја“

Одземени 4 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎Географија: Јазично подобрување, replaced: дестинација → одредиште, чка одредиште → чко одредиште, популарна туристичко одре → популарн
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (→‎Географија: Јазично подобрување, replaced: дестинација → одредиште, чка одредиште → чко одредиште, популарна туристичко одре → популарн)
Западна Галилеја се протега од северот на [[Хаифа]] до границата помеѓу Израела и [[Либан]]. Долна Галилеја се протега од планината Кармел на југ до долината [[Беит Хакерем]] на север. Горна Галилеја се протега од Беит Хакерем па сè до границата со Либан. Источната граница е [[Галилејско Езеро|Галилејското Езеро]] и планината [[Голан]].
 
Поголемиот дел од Галилеја се состои од ридест терен, со висини помеѓу 500 до 700 метри. Постојат повеќе високи планини како што се планините '''Табор''' и [[Мерон]]. Релативно ниските температури во споредба со останатиот дел на Израел и големата количина на врнежи ја прават Галилеја центар на флората и фауната. Поради потоците, вегетацијата и Галилејското езеро, Галилеја е популарнапопуларно туристичкатуристичко дестинацијаодредиште во Израел.
 
== Историја ==