Билборд (магазин): Разлика помеѓу преработките

с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: веб страница → мрежно место
с (→‎Надворешни врски: Јазична исправка, replaced: Веб страната → Мрежната страница)
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: веб страница → мрежно место)
Со развивањето на индустријата на џубоксот во текот на 1930-тите, Билборд магазинот започнал да објавува музички листи. Оригинално имало само три пецифицирани жанровски листи, односно поп листа, ритам & блуз и кантри & вестерн листа. Билборд продолжил да објавува вести за карневали, панаѓури, забавни настани итн. сè до 1961 кога овие вести биле префрлени во посебен неделен магазин наречен „Amusement Business“.
 
Од 1961 до 2005, магазинот бил целосно посветен на музичката индустрија. во 2005, магазинот и неговитемрежното веб страницаместо се одлучиле да обезбедуваат вести за сите формиоблици на дигитална и мобилна забава.
 
==Наводи==