Разлика помеѓу преработките на „Тврдо дрво“

Додадени 59 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Подобрен изглед на буква, replaced: {{Уникод|ѝ}} → ѝ)
 
[[Податотека:Fagus wood.jpg|250px|right|thumb|[[Бука]]та е типично тврдо дрво од умерените климатски зони]]
[[Податотека:Image-Hard Soft Wood.jpg|thumb|right|250px|Слики на [[скенирачки електронски микроскоп|СЕМ]] прикажуваат присуство на пори кај тврдото дрво ([[даб]], горе) и нивно отсуство кај мекото дрво ([[бор (дрво)|бор]], долу)]]
'''Тврдо дрво''' — [[дрво (материјал)|дрво]] од широколисни (главно [[листопадно растение|листопадни]], но ова не важи апсолуноапсолутно кај тропските дрва) или пак [[скриеносеменици|скриеносемени]] [[дрво (растение)|дрва]]. Наспроти тврдото имаме [[меко дрво]], кое го добиваме од [[четинари]]. Воглавно тврдитеТврдите дрва главно се со поголема густина и тврдина отколку меките дрва, но постојат значителни варијации во обете класи, како и доста преклопувања; некои тврди дрва (како [[баласамово дрво|балсамовото дрво]]) се помеки од највеќето меки дрва, додека пак [[тиса (дрво)|тисата]] е пример за тврдо меко дрво. Трдите дрва имаат широки лисја и прикачени ореви или семиња како [[желад]]и. Често виреат во [[суптропска клима|суптропски]] региони како [[Африка]] но и во [[Европа]] и други предели како [[Азија]].
 
Видовите на тврди дрва се поразнообразни од меките. Постојат околу 100 пати повеќе видови тврди, отколку меки дрва. [[Жила (растение)|Проводите]] значително им се разликуваат во големина, облик на перфорација како и структурата на клеточниот ѕид.
 
Тврдите дрва имаат огомен дијапазон на примена како [[градежништво]], [[мебел]], [[паркет]]и, покуќнина итн.
 
Овој вид дрво е многу поотпорен на разјадување од меките дрва и затоа наоѓа примена надвор.
 
[[Категорија:Дрвени материјали]]
[[Категорија:Дрвна индустрија]]
[[Категорија:Анатомија на растенијата]]
6.293

уредувања