Разлика помеѓу преработките на „Прашума Јањ“

Одземени 190 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: унија за заштита → сојуз за заштита (2))
[[Податотека:Rapsodija u zelenom, Prasuma Janj.jpg|мини|Прашума Јањ.]]
[[Податотека:SPR001 STROGI PRIRODNI REZERVAT PRAŠUMA JANJ, ŠIPOVO 2.jpg|мини|Прашума Јањ - природен резерват.]]
'''Прашума Јањ''' е заштитен строг резерват на природата во [[Република Српска]]. Зафаќа површина од 295 ha и се простира на територијата на [[општина Шипово]]. Според класификацијата на [[Меѓународен сојуз за заштита на природаприродата|Меѓународниот сојуз за заштита на природата]], Прашумата Јањ е заштитена со највисока категорија на заштита Ia.1
 
Прашумското езгројадро од 58 ha од [[1960-ти|1960-те]] годинагодини е заштитено од секаква експлоатација. Поголемиот дел од флората на прашумата Јањ ја сочинуваат стебла на [[бука]] и [[Елка|јелкаелка]] како и [[јавор]], [[брест]], [[јасен]] и [[смрека]].
 
== Литература ==
* Републички завод за заштиту културно-историјског и природног насљеђа: Регистар заштићених природних добара
 
[[Категорија:Строги резерватиГеографија на природата во Република Српска]]
[[Категорија:Природни добра на Република СрпскаПрашуми]]
[[Категорија:ОпштинаПриродни Шиповорезервати]]
[[Категорија:Јањ]]
[[Категорија:Прашуми во Република Српска]]
6.288

уредувања