Alexa Internet: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: веб сајт → мрежно место, ој мрежно место → ое мрежно место
[проверена преработка][проверена преработка]
(#WPWPMK #WPWP)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: веб сајт → мрежно место, ој мрежно место → ое мрежно место)
'''Alexa Internet''' — [[семрежје|семрежно]] помагало е основано во 1996 година од Brewster Kahle и Bruce Gilliat. Името на Alexa доаѓа од следните зборови:
'''A'''ddress '''L'''ookup '''EX'''perts '''A'''uthority.
СекојСекое вебмрежно сајтместо во светот има свој ранг, односно позиција на Alexa преку чија помош истиот и се проценува. Позицијата се добива преку посетителите. Колку повеќе посетители има сајтот, толку поголема позиција ќе има сајтот на официјалната ранг список на Alexa.
Alexa е „ќерка“ на големото семрежно претпријатие „Амазон“. Постојат и балкански Alexa сајтови, кои прикажуваат рејтинг на сајтови од одредени држави.