Разлика помеѓу преработките на „Маракана (стадион)“

с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: капацитет → сместивост (3), Капацитет → Сместивост, Сместивостот → Сместивоста, иот сместивост → ата см
с (→‎top: clean up, replaced: . | → |)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: капацитет → сместивост (3), Капацитет → Сместивост, Сместивостот → Сместивоста, иот сместивост → ата см)
 
| играат = [[ФК Фламенго]]<br />[[ФК Флуминенсе]]<br />[[Светско првенство во фудбалу 1950]]<br />[[Светско првенство во фудбал 2014]]<br />[[Летни олимписки игри 2016]]
| места за седење =
| капацитетсместивост = 78.838<ref name="maximumcapacityestadão">{{Наведена мрежна страница | title = Maracanã fica mais moderno sem abrir mão de sua história | url=http://www.estadao.com.br/especiais/maracana-fica-mais-moderno-sem-abrir-mao-de-sua-historia,182163.htm | accessdate =22 септември 2012| language = pt | publisher=Estado de S. Paulo }}</ref>
| димензии = 110 x 75 -{m}-
| табла =
'''Стадионот Маракана''' ({{Lang-pt|Estádio do Maracanã}}, службено име: ''Estádio Jornalista Mário Filho'') — стадион во [[Рио де Жанеиро]] и е еден од најголемите во светот. 
[[Податотека:Maracana_internal_view_April_2013.jpg|десно|мини|250x250пкс|Внатрешноста на стадионот во 2013 г.]]
Стадионот бил изграден за [[Светско првенство во фудбал|светското првенство во фудбал]], кое се одржало во Бразил во [[Светско првенство во фудбал 1950|1950]] година, со иницијаленпрвична капацитетсместивост од 200,.000. КапацитетотСместивоста е значително намаленнамалена кога се поставиле сите седечки места. МоменталниотТековната капацитетсместивост после реконструкцијата во 2013 година еизнесува 78.838 седечки места.
 
На овој стадион [[Пеле]], 1971 година, го одиграл последниот натпревар за репрезентацијата против репрезентацијата на поранешна [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија|СФРЈ]].