Спортска сала Куманово: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: капацитет → сместивост (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Историја: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: капацитет → сместивост (2))
construction_cost = |
играат= [[КК Куманово]]<ref>[http://www.fibaeurope.com/cid_KNce8jInH7Qj1EsyH5rjn2.teamID_4669.compID_MsfTeemRHYovSUdkYV76x0.season_1999.roundID_2554.html KK Kumanovo Korac Cup 1999 - FIBA Europe]</ref><br />[[РК Куманово]]<br />[[ЖРК Куманово]] |
капацитетсместивост= 4,150|
}}
 
'''Спортската сала Куманово''' е затворен спортски објект кој се наоѓа во [[Куманово]], [[Македонија]]. Салата има капацитетсместивост од 4,150 седишта и била изградена во 1980.
 
Салата е најголемата затворена спортска сала во Куманово, каде се одржуваат [[кошарка]]рски, [[ракомет]]ни, [[футсал]], [[одбојка]]рски и [[бокс]]ерски натпревари.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://radiobravo.com.mk/emissions/tajlandskiboks08112011/